500 bin kişiye maaş müjdesi!

500 bin kişiye maaş müjdesi!

500 bin kişiye maaş müjdesi!Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete‘de yayımlanan torba yasanın içerdiği yeni yönetmelik Torba yasa kapsamında 500 bin kişi maaş almaya hak kazanacak. Torba Kanunda geçen değişikliklerle muhtaç aylığı ve malulen emeklilik ile ilgili düzenlemelerle 1 Eylül’den itibaren yüz binlerce kişiye maaş bağlanacak.

Torba kanun kapsamında aylık geliri 244 liradan az olanlar artık muhtaç kapsamında değerlendirilecek. Sadece 65 yaşından büyükler değil, bakıma muhtaç çocuğu olan aileler ile 18 yaşından büyük engelliler de bu kapsamda değerlendirilecek.

Sürekli Hastaya Emeklilik

Yeni düzenlemelerle malulen emeklilik şartlarında değişikliğe gidildi. Yeni düzenlemelerle birçok mağduriyet giderilecek. Malullük aylığı alan hastalar organ nakli olduklarında malullük aylığı kesilmeyecek. Tek tarafı felçlilere ve kronik rahatsızlıkları olanlara malullük aylığı bağlanacak.

Torba Kanun’la çalışanları ve emeklileri yakından ilgilendiren pek çok düzenleme yürürlüğe girdi. Söz konusu düzenlemelerle yüz binlerce insanımıza yeni maaş imkânı sağlayan hükümler bulunuyor.

Muhtaçlık aylığı kolaylaştı 

Halk arasında muhtaçlık aylığı olarak bilinen 65 yaş aylığı almanın sınırları genişletildi. Daha önce aylık geliri 125 liranın altında olanlar muhtaç sayılırken, yeni düzenlemelerle 244 liradan az geliri olanlar muhtaç kapsamına alındı. Artık sadece 65 yaşından büyük vatandaşlar değil, bakıma muhtaç çocuğu bulunan aileler ile 18 yaşından büyük engelliler de bu aylıktan yararlanabilecek.

Malullük kapsamı genişliyor

Malulen emeklilik konusunda yapılan değişikliklerden de birçok vatandaşımız yararlanacak. Hasta vatandaşlar için malulen emekliliği kolaylaşırken malüllük kapsamı da genişledi.

– Böbrek, kalp ve karaciğer gibi organ nakli olan vatandaşın malullük aylığı kesilmeyecek.

– Sara hastalarına da malullük aylığı bağlanacak.

– Malulen emeklilik talebinde bulunan vatandaşın farklı kronik rahatsızlıklarının tamamı göz önünde bulundurularak aylık bağlanmasına karar verilecek.

– Tek taraflı felçli kişilere de malullük aylığı bağlanacak.

1 Eylül 2013 itibariyle yürürlüğe girecek olan düzenleme ile daha önce talebi reddedilen vatandaşlar SGK’ya yeniden başvurabilecek.

Muhtaçlık aylığı ve malulen emeklilik konusunda yapılan değişikliklerle birlikte yaklaşık 500 bin muhtaç, engelli ve hasta vatandaşa yeni aylık bağlanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. YÜKSEL diyor ki:

malulen emekli olmak istiyorum. üniversitede özel sektörde çalışıyorum şeker , hiper tansiyon ve bel fıtığı hastasıyım sürekli raporlu ilaç kullanıyorum. 4.580 iş günüm var 1988 den beri sigortam var 45 yaşındayım acaba malülen emekli olabilirmiyim. ? simdiden teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı.

2. bercis diyor ki:

merhaba 2006 ve 2009 yılları arasında kadın hastalıklarından 2 ameliyat geçirdim 3 cü ameliyatım apandistti.bu ameliyatları geçirdikten sonra ağır iş yapmamam söylenmişti. türkiye şartlarında ağır olmayan bi iş yapmamk mümkün değil. mesleğim tekstil dikiş tabi bunun dikişin yanı sıra hammallığıda oluyor.bu ameliyatları geçirdikten sonra yine bi tekstil firmasında işe başladım oradaki ağır çalişma sisteminden dolayı bel fıtığı oldum.sürekli oturamıyor süreklide ayakta duramıyorum bu rahatsızlığım mevcutken daha önce ameliyatını olduğum rahatsızlık tekrarladı doktorlar 3 cü bir ameliyatı önermiyorlar.fakat ben çok rahatsızım en az 2 veya 3 haftam yatakta geçiyor çalısamıyorum ağrılarım yoğun oluyor.1996 dan ssk girişim var fakat pirim günüm çoğu çalıştıgımız yerlerde ödenmemiş toplamda 890 gün var birde 120 gün bağkurum var malulen emekli olma gibi bir durumum varmı.halen çalısamıyorum.bekarım aileme de yük oluyorum.bana bir bilgi verirseniz sevinirim

3. Anonim diyor ki:

Seref coşkun hocam ben bel fıtıhında 3 deva ameliyat oldum şuan belimde 6 tane pilatin var ben tık calışamıyorum malulen emekli olabilir miyim 3.870 iş gümüm var

BİR YORUM YAZ