Devlet Bursu Alan Çocuk İçin Aile Yardımı Ödeneği Alınabilir mi?

Devlet Bursu Alan Çocuk İçin Aile Yardımı Ödeneği Alınabilir mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 202. maddesinde evli olan memurun aile yardımı ödeneğinden faydalanabileceğine ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. Ancak devlet memurunun aile yardımı ödeneği alabilmesi için,  eşin herhangi bir menfaat karşılığında bir iş yerinde çalışmıyor ve hiç bir Sosyal Güvenlik Kurumundan maaş almıyor olması gerekmektedir. Yine söz konusu Kanun’da devlet memurunun çocukları için de hangi şartlarda aile yardım ödeneğinden faydalanabileceği ya da faydalanamayacağı belirtilmektedir.


Söz konusu Kanun’da 25 yaşını doldurmuş olan çocuklar, öğrenimi devam ederken tatil döneminde çalışanlar hariç, kendileri hesabına ticaret yapan veya herhangi bir gerçek veya tüzel kişi yanında ücret karşılığı çalışan çocuklar ile burs alan ve devlet tarafından okutulması sağlanan çocuklar için aile yardımı ödeneğinden faydalanamayacağı belirtilmektedir. Buna karşın Kamu İşveren Kurulu ile Kamu Görevlileri Sendikaları arasında imzalanan 2014- 2015 yılı toplu sözleşmesinin Devlet Bursu Alan Çocuk İçin Aile Yardımı Ödeneği Verilmesi başlıklı ilgili maddesinde; “657 sayılı Kanun ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 153. maddesinde, çocuk için verilmekte olan aile yardımı ödeneğine ilişkin olarak burslu olarak devlet tarafından okutulanlar ile söz konusu Kanunlarda belirtilen diğer şartları taşıyanlar için aynı hükümler uygulanır” denilmektedir.

Ayrıca Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğine göre de; “2014- 2015 yılı toplu sözleşme döneminde 1992 doğumlu Devletten burs alan ve Devletçe okutulan çocuklar içinde aile yardımı ödeneği alınması mümkündür.” hükmü yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ